15 Mei: gedenkdag Heilige Rupert

on

Rupert:
beschermheilige van pelgrims

Heiliger Rupert-1532 Houtsnede v. Jacob_Köbel

Bidom Bingen en bisdom Limburg

Natuurlijk staan we in dit blog even stil bij de gedenkdag van de Heilige Rupert, beschermheilige van pelgrims en stadspatroon van Bingen-Bingerbruck. Hij wordt vandaag herdacht in Bingen en het Bisdom Limburg in Duitsland.
Het was Hildegard von Bingen die een heiligenleven , een vita, wijdde aan Rupert, de man die de berg waar zij haar eerste eigen vrouwenklooster op bouwde zijn naam gaf.

Veel rond zijn leven is onduidelijk.
Sommige historische bronnen plaatsen hem in de achtste eeuw, andere in de negende.
Waar de meeste bronnen het over eens zijn:

  • Zijn moeder heet Bertha
  • Hij zou geboren zijn in 712 en gestorven in 732
  • Op jonge leeftijd gaat hij op bedevaart naar Rome
  • Na zijn terugkeer laat hij op het land van zijn familie een kerk en huizen bouwen
  • Hij trekt zich terug uit het wereldse leven
  • Hij sterft op twintigjarige leeftijd en wordt in zijn eigen kerk begraven
  • Zijn relikwieën liggen in de kerk van Eibingen bij Rüdesheim aan de Rijn.
Afbeeldingen

Rupert wordt vaak afgebeeld in koninklijke gewaden met kroon en scepter. De mantel en attributen verwijzen naar het feit dat zijn moeder een koningsdochter geweest zou zijn.
Soms ook als ridder met schild en lans
en als pelgrim met pelgrimsmantel, rugzak en wandelstok.

Van links naar rechts: Rupert als koningszoon, Rupert als ridder (glas in lood, Nicolaas Kerk in Koblenz), Rupert als pelgrim en Bertha als ziekenverzorger.

Geef een reactie